Shrewsbury High School Faculty & Staff

Brian L'Heureux

Director of Information Technology

  • schools.shrewsburyma.gov/it (opens in new window)

Danielle Afable

Teacher, English

Kenneth Almeida

Director, World Languages

John Aloisi

Teacher, Social Studies

Sherezade Alvarez

Student Teacher/Intern

Elizabeth Anderson

Teacher, Mathematics

Jason Andreola

Teacher, Instructional Technology

Stephen Arey

Teacher, Special Education

Katelynn Babigian

Teacher, Foreign Language, Spanish

Michaela Babineau

Volleyball JV-2 Assistant Coach

Adelina Baka

Paraprofessional, Special Education Aide

Todd Bazydlo

Principal

Cynthia Belanger

Paraprofessional, Child Specific Aide

Curtis Bellemer

Teacher, Foreign Language, Latin

Allison Berkeley

Teacher, ELL

Christine Besaw

Administrative Assistant

Zachary Besaw

LTS, Special Education Teacher

Sujatha Bhogaraju

Paraprofessional, ABA Technician

Jessica Bisbee

Teacher, Foreign Language, Spanish

Ellen Blash

Instructional Aide-Temp

Lori Blasioli

Teacher, Mathematics

  • schools.shrewsbury-ma.gov/department/teacher.php?fDD=2-997 (opens in new window)

Justin Bleier

Teacher, Music / Band Director

Brooke Blenkhorn

Teacher, Visual Arts

Alexi Bobolia

Athletic Coach, Basketball

Justine Bohl

Student Teacher

Todd Boulay

Athletic Coach, Volleyball

Annmarie Brackett

Nursing Administrative Assistant

Matthew Braz

Teacher, Social Sciences

Emily Bredberg

Media Specialist

John Brocki

Teacher, Science & Engineering

Matthew Brown

Teacher, Social Sciences

Alicia Brownell

School Resource Officer

Brenda Buckley

Copy Center Clerk

Cathleen Burke

Teacher, PE / APE Specialist

Michael Burke

Teacher, Social Sciences

Justine Burnett

Teacher, English

Erin Burtnyk

Teacher, Health Education, 9th and 11th

Brady Burton

Teacher, Social Sciences

Patricia Busso

Teacher, Mathematics

Mary Butler

Paraprofessional, Instructional Aide

Ian Butterfield

Teacher, Physical Education

Olivia Butterworth

LTS Spanish Teacher

Tracy Calabresi

Teacher, Computer Science

Jessica Callaghan

Occupational Therapist

Teresa Canney

Teacher, Science & Engineering

Ryan Capuzziello

Paraprofessional, Special Education Aide

Jill Carter

Teacher, Science & Engineering

Francesca Channell

Teacher, Social Sciences

Monica Charest

Teacher, Social Sciences

Jill Christensen

Paraprofessional, ABA Technician

Noreen Christie

Paraprofessional, Special Education Aide

Alison Closter

Teacher, English

Monica Clune

Teacher, World Language

Kristine Cobb

Teacher, Visual Arts

William Cobb

Teacher, Mathematics

Patrick Collins

Teacher, Science & Engineering

Peter Collins

Teacher, Mathematics

Eric Connolly

Paraprofessional, ABA Technician

Melissa Connolly

Food Service, CafŽ Aide

Todd Cooksey

Boys Ice Hockey JV-1 Coach

Patricia Copello

Teacher, Portuguese Language

Robert Corazzini

Athletic Coach, Basketball

Jason Costa

Director of Athletics

Brett Crandall

Athletic Coach, Volleyball

Jennifer Cuddy

Teacher, Science & Engineering

Colleen D'Errico

Teacher, Family and Consumer Sciences

Rana Dabbagh

Teacher, Biology

Mary Daly

Contractor, Tutor

Sarai Dancy

Teacher, Mathematics

Daniel Davis

Athletic Coach, Soccer

Kathryn Davis

Tutor, Structured Reading

Meghan de Leon

Director, High School Special Education

Madeliene Del Toro-Cournoyer

Teacher, Foreign Language, Spanish

Ashlyn Derosier

Athletic Coach, Soccer

Alicia Derry

Adjustment Counselor

Reginald DeVone

IT Support Specialist, SHS

Lee Diamantopoulos

School Counselor

Jennifer DiFrancesca

Director of Social Sciences

Andrew DiLeo

DxD Sub

Samantha DiReda

Teacher, Mathematics

Brianna Dodd

Paraprofessional, Child Specific Aide

Richard Doherty

Teacher, Science & Engineering

Sandra Domenikos

Teacher, Spanish

Susan Donofrio

Adjustment Counselor

Heidi Doyle

Administrative Assistant

Vanessa Duffy

Teacher, Foreign Language, French

Annemarie Duggan

Teacher, Science & Engineering

Susan Eriole

School Counselor

Donna Ferris

Teacher, Family and Consumer Sciences, 9

Kimberly Fitzgerald

Teacher, Social Sciences

Angela Flynn

Director of School Counseling

Frank Flynn

School Counselor

Theresa Foley

ELC Coordinator/Severe Spec. Ed. Teacher

Shari Fox

Teacher, Visual Arts

Andrew Frassa

Teacher, Social Science

Sarah Frederick

Special Education Administrative Asst.

Heather Fulginiti

Athletic Coach, Gymnastics

Alison Gaffney

Athletic Coach, Softball

John Gale

Golf Head Coach

Mala Ganesan

Paraprofessional, Special Education Aide

Jessica Gardner

Teacher, Mathematics

Lisa Gaudette

Paraprofessional, Child Specific Aide

Maura Geoghegan

Teacher, English

Jennifer Grady

Teacher, Social Sciences

Kathleen Granados

Administrative Assistant

Richard Grant

Athletic Coach, Hockey

Greta Gray

Teacher, Social Sciences

Eva Grimm

Teacher, English

Gulderen Gunduz Deniz

LTS, Mathematics

Kurt Gustafson

Teacher, Physical Education

Cheryl Harabedian-Helie

Paraprofessional, Child Specific Aide

Alicia Harrigan

Team Chair, Special Education

Ruth Haynes

Paraprofessional, Special Education Aide

Katie Heald

Teacher, Special Education

Andrew Hensley

Paraprofessional, Child Specific Asst

Jacob Hersey

IT Support Specialist, Audiovisual

Zachary Hertel-Therrien

Teacher, Social Sciences

Walter Hildebrand

Athletic Trainer

Joshua Hinkson

Paraprofessional, ABA Technician

Matthew Holdridge

Athletic Coach, Cheerleading

David Hruskoci

Director of Science & Engineering

Nga Huynh

Assistant Principal

Rebecca Jha

Teacher, English

Guimei Jia

Mandarin Chinese Teacher

Jean Marie Johnson

Director of Mathematics

Rebecca Joseph

Teacher, Mathematics

Joseph Joubert

Athletic Coach, Hockey

Sri Sesha Kadambari

Paraprofessional, Child Specific Asst

Jessica Kamosky

Special Education Instructional Asst

Alexa Kassos

Speech Language Pathologist

David Keating

LTS Teacher, Mathematics

Leslie Keddy

Teacher, English

John Kelley

Boys Ice Hockey Assistant Coach

Kylian Kelly

Coach, Athletic

Maggie Kerr

Athletic Coach, Soccer

Benard Kessie

Girls Soccer JV-1 Assistant Coach

Jessica King

Paraprofessional, ABA Technician

Sunitha Kondabathini

Paraprofessional, Child Specific Aide

Nicholas Krefting

Teacher, Science & Engineering

Kristen Krenzer

Paraprofessional, Child Specific Aide

Michael LaChimia

Teacher, English

Jessica Lamagdeleine

Teacher, English

Jennifer Lambert-Peloquin

Teacher, Science & Engineering

Jeffrey Lane

Assistant Principal

Michael Lapomardo

Teacher, Performing Arts, Music, Choral

Courtney Lavin

Field Hockey Head Coach

Debra Leavitt Herbert

Teacher, TV & Multimedia

Pamela LeBlanc

Director of Visual Arts, K-12

Heather Leger

Teacher, Foreign Language, French

Michelle LeMay

School Psychologist

Access Mrs. LeMay's Virtual Counseling Suite, click on the website link.

  • docs.google.com/presentation/d/e/2PACX-1vSigOMJDC7O4AhH6-_qYDdJVfWe5PoNOjXKVR9n5GjG5W0HkjaRl7fU7WZ9n4Kyj1Pd5uB8yr0KU4F5/pub?start=false&loop=false&delayms=3000 (opens in new window)

Shirley LeMay

Teacher, Family and Consumer Sciences, I

  • schools.shrewsburyma.gov/paton/ (opens in new window)

Michael Lesofsky

Boys Crew Assistant Coach

Brian Lingard

Robotics Team Mentor

Jessica Linsey

Teacher, English

Linda Lodi

LTS, Special Education Teacher

Carol Lourie

Administrative Assistant

Jennifer Lundsten

Secretary, Shrewsbury HIgh School

Jammie Lussier

School Counseling

Christina MacDonald

Teacher, English

Maria Clara Macedo-Wood

SHS Media and Language Lab Aide

Jennifer Maddox

Mindfulness Director (Contract - MDI)

Gregory Marceau

IT Senior AV Technician

Bob Marchand

Building Manager

Wendy Marshall

Girls Track Head Coach

Shibu Mathew

IT Network Manager

Brian Maynard

LTS, Physics Teacher

Timothy McBrayer

FIRST Robotics Program Director

Lauren McGill

Teacher, Mathematics

Ian McGuirk

Paraprofessional, I.A.

John McHugh

Paraprofessional, ABA Technician

Mitch McManus

Rowing Director & Head Coach

Kelli McSweeney

Teacher, Special Education

Nancy Medawar

Paraprofessional, ABA Tech

Rabecca Moisan

Teacher, Mathematics

Sarah Monica

Teacher, Kindergarten

Maureen Monopoli

Assistant Principal

Rosa Montalvo

Teacher, Foreign Language, Spanish

Andrew Moran

Teacher, Mathematics

Robert Moray

Teacher, Special Education

Ryan Morgera

Student Support Specialist

Beth Morin

Teacher, Health Education, 10th and 11th

Melinda Moynihan

Teacher, Science & Engineering

Erica Mulryan

Teacher, Social Sciences

Albert Munoz

School Adjustment Counselor

Robert Murner

Coach, Athletic

Martha Murphy

Administrative Assistant, School Counsel

Melissa Nattinville

Teacher, ELL

Lisa Noel

Teacher, Mathematics

Gerald O'Connell

Assistant Principal

Kevin O'Connor

Paraprofessional, ABA Technician

Thomas O'Toole

Director of Music & Performing Arts

Curtis ODell

Teacher, Special Education

Maryjane Okorafor

Paraprofessional, ABA Tech

Alfredo Oliveira

Custodian

Kyle Orciuch

Boys Soccer JV-1 Assistant Coach

Paul Ottaviano

Robotics Team Mentor

Hannah Pageau

Teacher, Science & Engineering

Erin Palazzo

Teacher, English

Frank Panarelli

Athletic Coach, Hockey

Megan Paquette

Paraprofessional, ABA Technician

Roy Pedersen

Coach, Athletic

Christine Pellerin

Coordinator, Post-Secondary RISE Program

Heather Penfield

Teacher, English

Elizabeth Petkauskos

Administrative Assistant

Catherine Phillips

Teacher, Science & Engineering

Lisa Phipps

Food Service, Manager - High School

Joe Pittorino

Athletic Coach, Football

Kimberly Plourde

Teacher, Foreign Language, French

Sravani Poosarla

Child Specific Assistant

Blandine Posiadala

Teacher, World Language, French

Shawna Powers

Director of Instructional Technology & M

Erica Pratt

Director of PE/Health/Consumer Science

Dianne Prentiss

Paraprofessional, ABA Technician

Amy Marie Prior

Teacher, Mathematics

Jordan Proctor

Teacher, Music & Orchestra

Daniel Quinlivan

Athletic Coach, Hockey

Paul Quinn

Teacher, Special Education

Alesia Raczelowski

Teacher, Physical Education

Afsheen Rao

Paraprofessional Aide, Little Colonials

Jessica Rice

School Counselor

Jessica Rigberg

Teacher, Social Sciences

Litza Rivera

IT Support Specialist, Tier 2

Kathryn Roberts

Teacher, English

Leah Rodriguez

Paraprofessional, Special Education Aide

Lynne Rohtstein

Teacher, Special Education

Sharon Roland

Teacher, Science & Engineering

Christine Romano

Paraprofessional, ABA Technician

Mark-Anthony Rouse

Athletic Coach, Track

Gina Russell

Teacher, Family Consumer Science

Sean Russell

School Counselor

Marilyn San Inocencio

Student Teacher/Intern

Sheena Sanchez

Teacher, Social Science

Tara Santora

Food Service, CafŽ Aide

Jazmin Santos

School Psychologist

  • SPED (opens in new window)

Denise Satterfield

Teacher, Mathematics

Timothy Scheer

Teacher, Social Sciences

Heather Sena

Administrative Assistant

Sagar Shah

Teacher, Physics

Lynda Shamlian

Door Monitor

Ramadevi Sheri

Paraprofessional, ABA Technician

Carolyn Sherman

Teacher, Special Education

Lauren Silbor

Teacher, Physical Education

Michele Simler

Teacher, Special Education

Bridget Simmons

LTS, School Nurse

Beatrice Sims

Boys Crew Head Coach

Nathan Skermont

Athletic Coach, Basketball and Lacrosse

Andrew Smith

Teacher, Social Sciences

Tristan Smith

Paraprofessional, ABA Tech

Gregory Soboff

School Counselor

Evan Sooy

Teacher, World Language, Spanish

Erika Sorenson

Substitute Nurse

Nicholas Splaine

Teacher, English

Michael Stack

Teacher, Science & Engineering

Ryan Stoens

Teacher, Science & Engineering

Kristi Stout

Athletic Coach, Gymnastics

Christopher Szal

Boys & Girls Skiing Assistant Coach

Geoffrey Thayer

IT Data Specialist

Katrice Theroux

Adjustment Counselor

Heather Thompson

Teacher, Foreign Language, Latin

Susan Tokay

LTS Teacher, Special Education

Paula Toti

Teacher, Physical Education

Meghan Tower

Paraprofessional, ABA Tech

Julianna Trapasso

Coach, Track

Liza Trombley

Director of English

Hunter Tyner

IT Support Specialist, SHS

Nerida Vargas

Student Support Specialist

Rajani Vijayakumar

Paraprofessional, Child Specific Asst.

Keri Vokes

Adjustment Counselor

Jean Waligora

Paraprofessional, Special Education Aide

Meghan Wallace

Teacher, Special Education

Kayleigh Webert

School Nurse

Annmarie Weir

Teacher, Mathematics

Matthew Wheeler

Teacher, Physical Education

Jewel White

Girls Basketball Assistant Coach

Kara White

Athletic Coach, Crew

Lucas White

Teacher, Mathematics

Jason Wigren

Boys Crew Assistant Coach

Sarah Williams

Teacher, Visual Arts

Audrey Winkler

LTS Teacher, Biology

Justin Winn

Teacher, English

Paul Wood

Teacher, Science & Engineering

Kelly Yellin

Teacher, English

Tammy Yeung

School Counselor

This site provides information using PDF, visit this link to download the Adobe Acrobat Reader DC software.