This site provides information using PDF, visit this link to download the Adobe Acrobat Reader DC software.

SPEECH TEAM

Speech Program for Grades Seven, and Eight

Coach: Mrs. Vivian Powers

photos by Sam Lee

Oak was fortunate to take seventy entries to Newton on Saturday, April 7th to compete in the Spring Fling tournament.  The following students were rewarded for their fine performances:

Children’s Literature
Third place – Nishita Roy  - perfect scores in preliminary rounds             Fourth place – Nisha Gupta – perfect scores in preliminary rounds          Sixth place – Samyukta Venkateshwaren                                                 Seventh place – Zahara Nicole Verma 
Declamation
First place – Sareena kansra – perfect scores in preliminary rounds
Third place – Isha Gopal
Fifth place – Aadarsh Punnamaraju
Demonstration Speech
First place - Vidyut Veedgav                                                                       Second place – Aanya Sachdeva                                                             Third place – Anish Karre
Sixth place – Srinitya Kamma
Dramatic Performance
Seventh place – Diya Satanur
Eighth place – Olivia Sevinsky
 
Duo Interpretation
Fifth place – Ganest & Vadlamudi                                                             Seventh place – Lingamarla & Vishnu                                                                                                                                                                      
Original Oratory
First place – Reeya Kansra
Sixth place – Shalini Biju
 
Storytelling 
Third place – Pranav Cowlagi                                                                   Fourth place – Rithika Prasad
Seventh place – Suheera Haq
Eighth place – Maya Kasbekar
Prose Reading
Seventh place – Sahnavi Rao Palimar
 

 

This competition also had an additional fun round with categories not used in any other tournament.  The scores are by room within a round (five or six students in each room), which means that there may be more than one student with the same score. The following Oak students scored well in these events:

Haiku in a Hurry                                                                Second place – Jamie Li                                                   Third place – Uthra Mani                                                   Fourth place – Olivia Sevinsky
Impromptu Children’s Literature
First place – Rithika Prasad     
Second place – Parin Shaik, Eeman Saud
Third place – Anush Shah, Arin Gupta                 
Fourth place – Zaineb Irfan                  
Impromptu Sales
First place – Diya Satanur, Ronit Avadhuta,
                     Soumya Warty, Ajmal Nazeem
Original Literature
Second place – Laura Lee
Third place – Nishita Roy
 Fourth place – Haq & Khanna
Team Improvisation
First place – Kansra & Mukhopadhyay
                     Kansra & Kasbekar
Second place – Asthana & Bagga
Third place – Biju & Das Gupta
                      Lingamarla & Ramanujam
                      Cowlagi & Damle
Fourth place – Dosi & Kura
                        Terova & Wu
                        Karre & Kunduru
Tongue Twister Race
First place – Saniha Kumar, Nisha Gupta
Second place – Deeptha Garnesh, Safalta Shukla
Third place – Sandra Vishnu, Anirav Kareddy, 
                      Thanvi Sheri

 

Your’re the Expert
First place – Vidyut Veegav
Second place – Shakthi Annamalai
                          Arnav Mishra
Third place – Siddharth Pasupuleti