This site provides information using PDF, visit this link to download the Adobe Acrobat Reader DC software.

Spring Street School Faculty & Staff

Judith Adair

Secretary

Katie Andress

Paraprofessional, Child Specific Aide

Hymavathi Avadhuta

Paraprofessional, Child Specific Aide

Eric Bauer

IT Data Specialist

Christina Baumann

Teacher, Grade 1

Lynne Bazydlo

Teacher, Special Education

Rebecca Bedard

Speech Language Pathologist

Susan Brand

Teacher, Grade 1

Laura Braun-Lush

School Psychologist

Eric Brunell

Teacher, Physical Education

Noreen Camerato

Teacher, Grade 1

Allison Campbell

Second Grade Teacher

Laura Chase

Teacher, Grade 3

Ginamarie Coleman

Paraprofessional, ABA Technician

Melissa Conners

Paraprofessional, Instructional Aide

Chelsea Cotton

Extended Day, Child Care Provider

Jamie Currais

Food Service, CafŽ Aide

Anne Marie D'Errico

Paraprofessional, Child Specific Aide

Carolyn Daniels

Team Chair, Special Education

Kelly Delaney

LTS Teacher, Grade 3

Lynne Doherty

Teacher, Grade 4

Heather Downs

Teacher, ELL

Lauren Finacom

ELC Coordinator

Mary Lou Ganas

Paraprofessional, Instructional Aide

Lindsey Halloran

Teacher, Grade 2

Miya Hanna

Occupational Therapist

Deborah Jacobs

Paraprofessional, Child Specific Aide

Ellen Johnston

Tutor, Literacy

Colleen Judge

Paraprofessional, Instructional Aide

Sheri Kalinowski

Paraprofessional, Child Specific Aide

Michelle Kehoe

Food Service, Manager

Martha Kinback

Paraprofessional, Instructional Aide

Bethany Knight

Teacher, Music

Christa Kraus

Paraprofessional, Child Specific Aide

Sheryl Lesslie

IT Support Specialist, Paton Spring

Kathryn Lewis

Teacher, Kindergarten

Kristen Liporto

Teacher, Grade 3

Barbara Luby

Teacher, Grade 4

Bryan Mabie

Principal

Tina Marino

Extended Day, Child Care Provider

Beth McInerny

Teacher, ELL

Susan McMenemy

Teacher, Special Education

Elizabeth McRae

Teacher, Grade 1

Darcy Messineo

Speech Language Pathologist

Deborah Mihaley

Paraprofessional, Child Specific Aide

Kerrie Milani

Paraprofessional, Instructional Aide

Angela Miller

Extended Day, Child Care Provider

Donna Morgan

Paraprofessional, Media Aide

Karen Olivier

Paraprofessional, Child Specific Aide

Meghan Parisi

Paraprofessional, Instructional Aide

Sarah Perreault

Paraprofessional, Child Specific Aide

Bonnie Pierce

Paraprofessional, ABA Technician

Amy Porter

Teacher, Grade 2

Christine Poske

Extended Day, Site Coordinator

Colleen Reilly

Teacher, Grade 2

Donna Rice

Curriculum Coordinator Instr. Coach

Kara Richardson

Adjustment Counselor

Katelyn Salsgiver

Paraprofessional, Child Specific Aide

Pamela Santilli

Media Specialist

Kristina Smith

Paraprofessional, ABA Technician

Marilyn Stewart

Tutor, Literacy

Kristin Toloczko

Teacher, Grade 3

Erin Tomich

LTS Teacher, Grade 2

Sandra Travers

Teacher, Grade 4

Michele Villani

Extended Day, Child Care Provider

Jaqueline Wall

Extended Day, Child Care Provider

Angela Welch

Paraprofessional, Instructional Aide

Crystal Welch

Extended Day, Child Care Provider

Mia Whittemore

Teacher, Visual Arts

Sarah Wilander

Teacher, ELL

Caitlin Wilbon

COTA Elementary / ESC Beal

Shailyn Wilder

Teacher, Severe Special Needs/Special Ed

Christine Zambernardi

Teacher, Grade 4

Brittany Zelesky

Physical Therapist