This site provides information using PDF, visit this link to download the Adobe Acrobat Reader DC software.

Walter J. Paton School Faculty & Staff

Angelina Adams

School Psychologist

Jesmin Aleem

Paraprofessional, Instructional Aide

Robert Asaro

Food Service, CafŽ Aide

Marissa Bachand

Paraprofessional, ABA Technician

Kathleen Barnes

Teacher, Grade 4

Jennifer Barry

Paraprofessional, Instructional Aide

Eric Bauer

IT Data Specialist

Michelle Beals

Extended Day, Child Care Provider

Cynthia Belanger

Paraprofessional, Child Specific Aide

Wendy Bell

Principal

Melissa Bentley

Paraprofessional, Instructional Aide

Melissa Breault

Paraprofessional, ABA Technician

Kathleen Breen

Paraprofessional, Instructional Aide

Daniel Campbell

Teacher, Grade 3

Joan Carlson

Teacher, Grade 3

Nicole Cormier

Teacher, Grade 4

Abby Cosenza

Teacher, Kindergarten

Linda Cumings

Paraprofessional, ABA Technician

Stephanie Curtis

Paraprofessional, Instructional Aide

Pamela Darling

Teacher, Grade 3

Ericka DeLagarza

Paraprofessional, ABA Technician

Kelly Delaney

LTS Teacher, Grade 3

Tahnee Fallis Baril

Teacher, Music

Allison Figueras-Smith

Speech Language Pathologist

Mary Forzaglia

Extended Day, Child Care Provider

Cheryl Gamache

Paraprofessional, ABA Technician

Fazileh Ghazanfari

Paraprofessional, Child Specific Aide

Keri Giles

Teacher, Special Education

Mary Gill

Instructional Aide

Marybeth Graham

Paraprofessional, Instructional Aide

Sara Gustafson

Teacher, Visual Arts

Stephanie Halacy

Teacher, Grade 1

Colleen Kalagher

Teacher, Grade 3

Rebekah Landers

Teacher, Special Education

Linda Lepiesza

Tutor, Literacy

Sheryl Lesslie

IT Support Specialist, Paton Spring

Heidi Marchand

Teacher, Kindergarten

Debora Mawdsley

Food Service, CafŽ Aide

Laureen McGourty

Occupational Therapist

Sandy Mendieta

Paraprofessional, ABA Technician

Wendy Moran

Teacher, Grade 4

Angela Morgan

Paraprofessional, Instructional Aide

Lindsey Morrissey

Teacher, Grade 2

Anne Marie Morrissey-Lyons

Extended Day, Site Coordinator

Melissa Newell

Teacher, Special Education

Lindsay O'Donnell

ELC Coordinator

Makenzie Orfalea

Paraprofessional, ABA Technician

Lisa Papazian

Curriculum Coordinator Instr. Coach

Andre Pare

Extended Day, Child Care Provider

Diane Penny-McCarthy

Tutor, Literacy

Benjamin Pierce

Teacher, Physical Education

Courtney Poske

Extended Day, Child Care Provider

Jill Prenier-Dupre

Paraprofessional, Child Specific Aide

Samantha Ramsden

Food Service, CafŽ Aide

Kara Richardson

Adjustment Counselor

Arthur Rose Jr.

Senior Custodian

Rosemary Royer

Paraprofessional, Media Aide

Pamela Santilli

Media Specialist

Kristin Sayegh

Paraprofessional, Child Specific Aide

Deena Sebell

Team Chair, Special Education

Susan Shea

Paraprofessional, Child Specific Aide

Carrie Sullivan

Paraprofessional, ABA Technician

Doris Sullivan

Extended Day, Site Coordinator

Jillian Symonds

Teacher, Grade 2

Deanna Tonelli

Extended Day, Child Care Provider

Donna Twitchell

Paraprofessional, Instructional Aide

Michele Villani

Extended Day, Child Care Provider

Jenna Violette

Teacher, Grade 1

Emily Walker

Teacher, Grade 1

Jenny White

Teacher, Grade 1

Meghan White

Teacher, Grade 1

Allison Whiteside

LTS Teacher, Music

Brittany Zelesky

Physical Therapist